Uzak
IMDb: 7.7 Yerli Film
IMDB Puanı:7.6/10 Yapım:2002 TürkiyeTür:DramYönetmen:Nuri Bilge CeylanOyuncular:Ebru Ceylan Zuhal Gencer Mehmet Emin Toprak Feridun Koç Muzaffer ÖzdemirSenaryo:Nuri Bilge CeylanYapımcı:Nuri Bilge Ceylan, Feridun KocGörüntü Yönetmeni:Nuri Bilge Ceylan Süre:1 saat 50 dkGösterim Tarihi:20 Aralık 2002 (Türkiye)uzak ( 2002 )yaşadığı kasabanın ona yetmediği ve farklı hayaller peşinde olan büyükşehir görme orda yaşama idealleri olan yusuf (mehmet emin toprak) gemilerde çalışmak üzere istanbul'a gelir . yusuf iş bulana kadar, fotoğrafçılık yapmakta olan akrabası mahmutun (muzaffer özdemir) yanında misafir olur . ne var ki şehir hayatının zorluğu içinde bireyselliği ön plana çıkmış olan akrabası hiç beklemediği bir anda karşısına çıkan misafirini uzun süre yanında tutmak istemez . ilk başlarda bu misafirliğin süresi konusunda 3,5 gün lafını duyup idare etse bile yusufun sorumsuzluğu ve ön hazırlık yapmadan birden büyükşehirin rüzgarı içinde kaybolmuş akrabasını idare etmez. içinde burukluk olan daha doğrusu hayata küskünlüğü olan yusuf her gün iş aramaya diye çıkar halbuki iş umudu olmadığı halde akrabasına haber bekliyorum bugün yarın çıkar demesi bize insanlık umutsuzluğa bürünmüşken , hep beklediği umutu aklımıza getirir . umut ise başka diyarlarda , yusuf bir sahnede karlar altındaki istanbulda bir ağaçın arkasında hoşlandığı kızın bir başka erkekle gitmesine buğulu gözlerle izlemiş ardına bakmadan oradan çekip gitmiştir . aslında kaybettiği o kadar çok şey varki , bu olay yaşantısı için hiç bir şey . mahmutun kendi sorunları ve yusufu evinden yollamak için kurduğu sinsi plan , bir insana adeta psikolojisi ile savaş aşmıştır . bir insanın en önem verdiği değeri gururu ile vurmuştur hayattan darbe yemeye alışmış olan yusuf ise akrabasının evinde kaybolan saati almadığını hüzünlü bir uslubla belirtip suçsuzluğunu nasıl ifade etmesi gerektiğine bile şaşırır . yusuf bu dünyadan çokmu şey istedi sanki kasabasındaki yeğenine aldığı hediyenin bile onu mutlu etmesi içindeki masum duygular , umutlar bu yaşam için birşeyler ifade etmiyormudu . yusuf balkonda elinde sigara uzaklara dalmış , kendinden geçmiş bakışlar ve kaçış . mahmutun içindeki pişmanlık yusufu geri getirmesede . mahmutda bir bankta yusufun son sahnesi gibi uzaklara dalmıştır . nuri bilge ceylanın en sevdiğim filmi mutlaka izlenmesi gerektiğini düşündüğüm bir başyapıt .
×

Sorun Bildir

(sadece moderasyon tarafından görünecektir)

Video açılmıyor
Altyazı senkron sorunu
Ses ve ağız hareketleri uyumsuz
Diğer

Lütfen sayfada karşılaştığınız sorunları yazın.
Sorun giderildiğinde size belirttiğiniz e-posta adresinden geri dönüş yapılacaktır.

Facebook Yorum

Son Yorumlar

Spoiler Ekle

 1. melike

  sadece fragman mi ? filmin kendisini istiyoruzzz :( lutfennn

 2. helin

  yaaa ama olmazkiii….tek bu filmi değil diğer filmlerinide istiyorzz hiç biri yoooookk:(((((

 3. can ilhan

  ya bu filmleri koyan adminlere burdan sesleniyorum hiç goruntu kalitesi yok bazı filmlerin ve takılıyorlar doru duzgun sıze filmde gonderemioz su tur sorunları duzeltin ya

 4. ahmet

  bir şey anlamadım boş film :)

 5. ALİ

  GÜZEL BİR FİLM İZLENEBİLİR.

 6. ismail taner

  Bence değerli bir film.Hem sosyolojik yapıyı bu zamanla kıyaslama ve mekanları bugünle aradaki farkı görebiliyorsun. Bence bu çok önemli. İsmail Taner İzmir.Tebrikler.

 7. özgür

  ucuz bir flim özgür keskin Durağan sinop